Co łączyło Wyszyńskiego z Jarosławiem?
Beatyfikacja Prymasa 1000-lecia
Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego, zwanego Prymasem 1000-lecie nastąpiła 12 września, w niedzielę. Uroczystość odbyła się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, natomiast postać Prymasa wiąże się w pewien sposób z Jarosławiem. Jednak zanim do tego przejdziemy warto jeszcze wspomnieć, że oprócz Wyszyńskiego na ołtarzach znalazła się Elżbieta Róża Czacka. Życiorysy tych dwóch postaci skrzyżowały się w pewnym momencie. Czacka założyła Towarzystwo nad Ociemniałymi w Laskach, gdzie Wyszyński pracował. Miało to miejsce jeszcze zanim objął najwyższe kościelne urzędy w Polsce.
Uroczystość pełną pompą
Mszy świętej beatyfikacyjnej przewodniczył kardynał Marcello Semeraro, który pełnił obecnie funkcję legata papieskiego. Jest on również prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jednakże beatyfikacja Prymasa 1000-lecia to nie tylko udział legata. Mszę koncelebrowało blisko 600 księży wraz z 80 biskupami z Polski oraz 45 biskupami z zagranicy.
Związki Wyszyńskiego z Jarosławem
Kardynał Stefan Wyszyński odwiedził Jarosław 11 lipca 1971 roku. Okazja była bardzo zacna, gdyż wizyta wiązała się z zakończeniem peregrynacji znaków Matki Boskiej w diecezji przemyskiej. Wówczas w Kolegiacie Jarosławskiej każdy mógł podziwiać wystawę pamiątek, związanych z Matką Boską. Wtedy też oprócz Stefana Wyszyńskiego Jarosław odwiedził Karol Wojtyła.
Z tej okazji w Kolegiacie Jarosławskiej obecnie jest dostępna dla wiernych wystawa pod nazwą „W hołdzie Matce Bożej ze św. Janem Pawłem II i kard. Stefanem Wyszyńskim”. Ksiądz prałat Marcin Bocho zaznaczył, że w archiwum kościelnym znajduje się wiele pamiątek z wizyty Wyszyńskiego. Można tam znaleźć cenne dokumenty, np. rękopisy księdza prałata Bronisława Fili. Oprócz tego w archiwum znajduje się spisana historia peregrynacji znaków Matki Boskiej. Poza tym warto wspomnieć o nagraniu kazania kardynała Wyszyńskiego, które wygłosił w Jarosławiu.