Zwiedzali Jarosław pod kątem teatru i filmografii
Niedzielny „Spacerek po Jarosławiu z przewodnikiem”
W zeszłą niedzielę, 25 lipca w nietypowy sposób po Jarosławiu spacerowali miłośnicy kina oraz teatru. W ramach cyklu „Spacerki po Jarosławiu z przewodnikiem” tym razem szukaliśmy miejsc, które zasłynęły w całej Polsce. O co konkretnie chodzi? Otóż, jak każdy widzi Jarosław jest miastem wyjątkowo pięknym, pełnym różnego rodzaju zabytków. To właśnie niepowtarzalna architektura naszego miasta oraz atmosfera, która jest nie do podrobienia sprawiają, że do naszego miasta zawsze przybywali artyści, którzy pragnęli właśnie tutaj realizować swoje dzieła. Dlatego też ostatnie zwiedzanie miasta polegało na odnajdywaniu miejsc, w których realizowano niezapomniane już dzieła sztuki.
„Na planie i na scenie – film i teatr w Jarosławiu”
Głównym miejscem zwiedzania Jarosławia pod kątem filmowym oraz teatralnym był Rynek naszego miasta oraz uliczki, które znajdują się nieopodal. To właśnie w tych miejscach znani reżyserzy kręcili sceny do swoich produkcji. Andrzej Wajda przybył do Jarosławia w celu realizacji zdjęć do filmu „Katyń”. Również sceny do filmu „1920. Wojna i miłość” w reżyserii Macieja Migasa były kręcone m.in. w naszym mieście. Z kolei Krzysztof Zanussi realizował tutaj film „Eter”. Te wielkie nazwiska z całą pewnością na trwale zapisały się już w historii sztuki. Osoby zwiedzające mogły także podziwiać wystawę zdjęć autorstwa członków Jarosławskiego Towarzystwa Fotograficznego Atest 2000. W roku 2010 ci właśnie fotografowie uwiecznili proces powstawania filmu w Jarosławiu.
Warto dodać, że niedzielne zwiedzanie obejmowało także punkty, które to były związane n ie tylko z twórczością, ale także z życiem ludzi kina i teatru. Mowa tu chociażby o zwiedzeniu kamienicy położonej przy ul. Grodzkiej. To właśnie w tym budynku swoje dzieciństwo spędził Sam Spiegel, który stworzył kinowy przebój „Most na rzece Kwai”. Zwiedzający zobaczyli także miejsca, w których kiedyś znajdowały się jarosławskie kina i teatry.