Wielomilionowe inwestycje w infrastrukturę Jarosławia: Poprawa komunikacji i modernizacja kanalizacji
Jarosław, średniowieczne miasto w południowo-wschodniej Polsce, jest obecnie miejscem kluczowych inwestycji infrastrukturalnych. Część centralna miasta, obejmująca rondo Dietziusa, ulicę Jana Tarnowskiego i pl. Mickiewicza, jest teraz areną intensywnych prac związanych z kompleksową przebudową systemu komunikacyjnego.
Podstawowym celem tego ambitnego przedsięwzięcia jest reorganizacja i modernizacja sieci kanalizacyjnej pod ulicą Jana Tarnowskiego, odbudowa istniejącej drogi oraz budowa nowego skrzyżowania. W ramach tej inwestycji o wartości 16 mln złotych, której finansowanie pochodzi częściowo z Rządowego Funduszu Polski Ład (kwota dofinansowania wynosi ponad 13,5 mln złotych), prace trwają już ponad rok.
Iwona Międlar, rzeczniczka jarosławskiego ratusza, potwierdza, że wszystko przebiega zgodnie z planem. Według niej prace powinny zostać zakończone do końca grudnia.
We wcześniejszym etapie projektu stara kanalizacja, która zbierała wszystkie rodzaje ścieków, została zastąpiona dwiema nowymi – sanitarną i deszczową. Stworzenie tych dwóch nowych systemów kanalizacyjnych stanowiło najbardziej kosztowny element całego przedsięwzięcia. Wymagało to demontażu starego betonowego kanału i budowy dwóch nowych kolektorów z polietylenu o wysokiej gęstości (PEHD), o średnicach od 600 do 1200 mm. Ta część projektu została zrealizowana na odcinku od ronda Dietziusa do ulicy Podzamcze.
Na liście zakończonych już prac znajdują się także: budowa nowych chodników z podbudowami na odcinku od ul. Podzamcze do wiaduktu drogowego, stworzenie podbudowy pod jezdnią na odcinku od Podzamcza do ul. 3 Maja wraz z granitowymi krawężnikami oraz położenie warstwy bitumicznej wiążącej na odcinku od Podzamcza do ul. 3 Maja. Ponadto, wykonano kanał technologiczny oraz sieć energetyczną.