Rodzina Weissów – kim byli dla Jarosławia?
Szlachcice i działacze społeczni
W trakcie PRL-u Polacy, którzy posiadali szlacheckie pochodzenie bardzo często padali ofiarami represji ze strony władz komunistycznych. Ale nie tylko taka krzywda działa się arystokratom. Pamięć o nich – zwłaszcza o lokalnych działaczach w konkretnych miastach – została wymazana z kart historii. Dziś mało kto zdaje sobie sprawę jak niektórzy z nich wiele robili w swoich rodzinnych stronach. Do takich chlubnych przykładów można zaliczyć rodzinę Weissów, którzy odegrali szczególną rolę w Jarosławiu. Dziś przyjrzymy się dwóm wybitnym przedstawicielom tego rodu: Gustawowi oraz Adolfowi.
Gustaw Adolf Weiss
Jako, że ich imiona będą podobne, będziemy się posługiwać tymi pierwszymi. Na początek poznajmy Gustawa Adolfa Weissa. Urodził się w Jarosławiu 7 stycznia 1816 roku. Przez większość życia pełnił on funkcje urzędnicze, a przez 16 lat był burmistrzem Jarosławia. Przyczynił się walnie do znacznego rozwoju miasta. Za jego kadencji w Jarosławiu wybudowano gimnazjum, odbudowano także dwie świątynie katolickie oraz jedną prawosławną. Wyregulował koryto Sanu oraz przyczynił się do budowy drewnianej szkoły elementarnej. Dzięki jego zabiegom w jarosławskich szkołach przywrócono naukę języka polskiego. Władze austriackie odwołały go z funkcji burmistrza w 1876 roku. Zmarł 11 stycznia 1888 roku i spoczywa na cmentarzu w Jarosławiu.
Adolf Wiktor Weiss
Adolf Wiktor Weiss był synem Gustawa Adolfa Weissa. Przyszedł na świat 5 listopada 1858 roku w Jarosławiu. Dzięki swojemu ojcu mógł rozpocząć naukę na Politechnice Lwowskiej w 1876 roku. Był architektem, a prawie do końca życia pełnił funkcję nauczyciela akademickiego. Zmarł we Lwowie 23 września 1936 roku.
Jeżeli interesują Cię biografie innych postaci żyjących w XIX i XX wieku, to serdecznie polecamy Ci ten wpis.