Rocznica śmierci pierwszego burmistrza
Historia samorządu w Jarosławiu
Samorząd terytorialny dzisiaj, zwłaszcza dla młodych ludzi to element rzeczywistości, który towarzyszy nam – wydawać by się mogło – od zawsze. Każdy Polak i każda Polka żyje w miejscowości lub nieopodal miejscowości gdzie obraduj jakaś rada – gminna lub miejska. Najważniejszą osobą w tych miejscowościach jest sołtys, wójt, burmistrz lub prezydent, w zależności od wielkości. Jednakże nie wszyscy pamiętają, że podział administracyjny nie zawsze był taki jak dzisiaj. W Jarosławiu symbolem odrodzonego samorządu lokalnego po 1990 roku był Stanisław Hajnus. Po upadku PRL-u został on pierwszym burmistrzem Jarosławia w wolnej Polsce. W sobotę, 12 lutego 2022 roku minęło równo 25 lat od śmierci tego lokalnego męża stanu. Dziś chcemy przybliżyć sylwetkę Stanisława Hajnusa.
Stanisław Hajnus – życiorys skrócony
Stanisław Hajnus pochodził z naszego regionu. Był dzieckiem ziemi sanockiej, urodzony w Zarszynie 22 maja 1935 roku. Studiował w Warszawie, na Politechnice, na Wydziale Geodezji. Studia zakończył w 1960 roku i podjął pracę w Rzeszowie. Zajął stanowisko w Okręgowym Przedsiębiorstwie Geodezyjno-Karograficznym i przepracował tam kilkanaście ładnych lat. W 1977 roku podjął pracę w Jarosławiu jako kierownik Zakładu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej. Związany z „Solidarnością”.
Uczestniczył w wyborach samorządowych i z dniem 27 maja 1990 roku został radnym miasta Jarosławia. Nie minęły dwa tygodnie, a Rada Miasta wybrała go na burmistrza Jarosławia. Stanisław Hajnus miał przed sobą cały szereg trudnych wyzwań. Kłopoty finansowe miasta były tak duże, że co miesiąc miasto musiało zaciągać kredyt, aby móc wypłacać pensję. Nieuregulowana pozostawała sytuacja prawna samego miasta jak i wielu podmiotów, które tutaj działały. Mieszkańcy Osiedla Armii Krajowej cierpieli z powodu braków ciepłej wody. Nie każdy mógł założyć telefon.
Stanisław Hajnus stanął na wysokości zadania. Profesjonalne zorganizował pracę Urzędu oraz Rady, starając się nieść pomoc każdemu mieszkańcowi. Mieszkańcy Jarosławia darzyli go bardzo dużym szacunkiem. Po zakończeniu kadencji Stanisław Hajnus dalej pracował na rzecz miasta jako członek Zarządu. W 1997 roku pośmiertnie odznaczony Złotą Odznaką za Zasługi dla Miasta Jarosławia. W 2003 roku jedna z ulic otrzymała jego nazwisko.
Jeżeli chcesz poczytać o innych znanych osobach z regionu, to koniecznie śledź portal Rzeszów Info