Ponad sto stulatków
Zanotowano znaczny wzrost
Średnia długość życia człowieka cały czas powoli rośnie. Jeszcze 10 lat temu w Polsce mężczyźni dożywali 70 roku życia, natomiast kobiety 77 roku życia. Najnowsze dane pokazują, że w chwili obecnej mężczyźni w Polsce mają dożywać 72 roku życia, natomiast kobiety już 80 roku życia. Stulatkowi niewątpliwie tę średnią zaniżają. Co szczególnie cieszy, to fakt, że liczba stulatków ostatnio znacznie zwiększyła się na Podkarpaciu, w tym w Jarosławiu. Ponad rok temu było ich 95. Teraz jest aż 122. To wzrost o 27 osób, które przekroczyły 100 rok życia, zanotowany w ciągu niecałych 16 miesięcy. To bardzo dużo.
O liczbie stulatków w zeszłym roku możesz przeczytać na tej stronie.
Każdy stulatek otrzyma świadczenie honorowe
Osoba, która ukończyła 100 lat otrzyma tzw. świadczenie honorowe. Są to pieniądze, które wypłaca ZUS. Takie świadczenie przyznawane jest z urzędu, nie trzeba składać żadnych wniosków ani innych dokumentów. Świadczenie honorowe ZUS wypłaca już do końca życia. Jest to zasilenie emerytury, natomiast wypłacane jest co miesiąc. Najwięcej stulatków, bo aż 78 otrzymuje świadczenie z oddziału ZUS w Rzeszowie, natomiast 44 z oddziału ZUS w Jaśle. Najstarsza osoba ma 108 lat.
Warto dodać, że świadczenie honorowe otrzyma nawet osoba, która nigdy w życiu nie pracowała. Jeżeli ktoś nie pobiera emerytury lub renty, a ukończył 100 lat to wówczas musi złożyć wniosek. Jest to niezbędna formalność w takim przypadku, natomiast świadczenie i tak będzie wypłacane z urzędu.
Jak wysokie jest świadczenie?
Nie ma jednej, z góry i raz na zawsze określonej stawki świadczenia honorowego. Kwotę tę co roku waloryzuje ZUS. Konkretna wysokość zasiłku zawsze obowiązuje od 1 marca danego roku do 28 lub 29 lutego następnego roku – w zależności czy to rok przestępny czy nie. W chwili obecnej jest 4512,41 złotych brutto. W porównaniu do średniej emerytur, wypłacanej w Polsce jest to bardzo dużo pieniędzy. A przecież jest to wartość dodana do już wypłacanej emerytury bądź renty. Można więc powiedzieć, iż jest to godne uhonorowanie stulatków.
W 2019 roku mieliśmy 83 osoby w województwie, które ukończyły 100 lat. Rok później było ich o 12 więcej, natomiast jeszcze rok później – o 27 osób więcej. Tendencja jest więc bardzo zwyżkowa.