Ostały się problemy związane z wyrzucaniem resztek żywności do kanalizacji

Myśl o pozbyciu się nieprzyjemnych zapachów z kosza na śmieci poprzez wyrzucenie resztek jedzenia do toalety, czasem przysparza nam. Niemniej jednak, istnieje wiele powodów, dla których taka praktyka jest niepożądana i niewłaściwa.
Jarosławska firma Wodociągi i Kanalizacja zgłasza alarmujący wzrost przypadków wyrzucania odpadów żywnościowych i innych śmieci do systemu kanalizacyjnego. Podkreśla, że złe nawyki tego typu mogą przynieść szkody całemu społeczeństwu.
Zanim odpady dotrą do oczyszczalni ścieków, gromadzą się i zalegają w systemie kanalizacyjnym. Stanowią one doskonałe miejsce rozwoju dla szczurów, które znajdują tam obfitość pożywienia. Warto podkreślić, że szczury te, zamieszkujące kanalizację, są nosicielami wielu groźnych chorób. Co więcej, mogą one przenikać do budynków, generując ryzyko sanitarne i epidemiologiczne oraz powodując uszkodzenia infrastruktury.
Ważnym aspektem jest też fakt, że resztki pokarmów w ściekach znacząco zwiększają trudności związane z procesem oczyszczania wody zanieczyszczonej w oczyszczalniach. Przed rozpoczęciem czyszczenia, woda musi być najpierw przefiltrowana z odpadów, co generuje dodatkowe wymogi pracy i kosztów. Wprowadzenie do kanalizacji nieodpowiednich substancji (takich jak tłuszcze, chemikalia, włosy, mokre chusteczki, materiały opatrunkowe, resztki jedzenia itp.) może prowadzić do zanieczyszczenia wód gruntowych i powierzchniowych. Takie działania mają szkodliwy wpływ na ekosystemy wodne i jakość dostarczanej nam wody do picia.