Nowy początek w służbie dla Ojczyzny: 160 dobrowolnych rekrutów składa przysięgę wojskową
We wspomnianej sobotę, na tle malowniczego rynku Jarosławia, blisko 160 żołnierzy, którzy wybrali drogę dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, publicznie zadeklarowało swoją lojalność poprzez przysięgę. Ten symboliczny gest stanowił jeden z pierwszych epizodów nowej formy służby stworzonej na podstawie ustawy o obronie kraju. Ta innowacyjna forma szkolenia otwiera drzwi dla tych, którzy dotąd nie mieli kontaktu z siłami zbrojnymi, umożliwiając im zdobycie kompetencji wojskowych. Po ukończeniu tej służby, mają możliwość dołączenia do sił rezerwowych lub kontynuowania swojej kariery w wojsku jako zawodowi żołnierze. Wybór dobrowolnej służby oznacza dla nich perspektywę rozwoju zawodowego i osobistego w ramach struktury militarnych.
Ustawa zmieniająca reguły dotyczące obrony narodowej w naszym kraju weszła w życie 23 kwietnia 2022 roku. Wprowadziła ona gruntowne zmiany w dotychczas istniejących formach przygotowania do służby, zastępując je dobrowolną zasadniczą służbą wojskową. To nowa forma aktywnej służby, która umożliwia osobom gotowym na służbę do Ojczyzny przystąpienie do treningów wojskowych, nawet jeśli wcześniej nie mieli do czynienia z wojskiem.
Program dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej obejmuje treningi zarówno podstawowe, jak i specjalistyczne. Jest to pierwszy krok na drodze do kariery wojskowej, bowiem jej ukończenie daje możliwość przejścia do służby zawodowej lub rezerwowej. Ten rodzaj służby oferuje także każdemu ochotnikowi możliwość zdobycia nowych umiejętności i uprawnień, które mogą okazać się przydatne również poza sferą wojskową.