Aktywacja zawodowa w Jarosławiu
Projekt dla bezrobotnych
Gminy Jarosław, Przeworsk i Pawłosiów wezmą udział w projekcie „Dzisiaj się uczysz jutro pracujesz”. Autorem projektu jest Stowarzyszenie Miejski Obszar Funkcjonalny MOF Jarosław-Przeworsk. Przedsięwzięcie ma na celu podwyższyć kwalifikacje zawodowe bezrobotnych, którzy chcą się czegoś nauczyć i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Każdy chętny może wziąć udział w rekrutacji do 31 sierpnia.
Szkolenia potrwają do grudnia 2022 roku. W ramach projektu uczestnicy mogą zdobyć wiedzę z zakresu doradztwa zawodowego, mogą przejść przez liczne szkolenia oraz odbyć staże. Realizacja projektu odbywa się na mocy umowy, które Stowarzyszenie zawarło z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Rzeszowie. Przedsięwzięcie jest tak naprawdę częścią większego projektu pod nazwą Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na 2014-2020. Podtytuł programu to „poprawa sytuacji osób bezrobotnych na rynku pracy”.
Szczegóły projektu
Każdy, kto chce wziąć udział w projekcie nie musi nic płacić, ponieważ wszystko, co projekt oferuje jest już opłacone. Środki z funduszu na realizację „Dziś się uczysz jutro pracujesz” wyniosły łącznie 1 757 733,98 zł, z czego dofinansowaniu podlegało niecałe 1,6 mln zł. Korzyści jakie projekt da uczestnikom to: pozyskanie specjalistycznej wiedzy, nabycie kwalifikacji oraz doświadczenia zawodowego.
Kto może wziąć udział?
W projekcie wziąć może udział każdy, kto w dniu rekrutacji ma ukończone co najmniej 30 lat. Jednakże osoby chętnie muszą się znaleźć w jednej z trzech grup. Na tej podstawie kierujący projektem będą wiedzieć, czy dana osoba kwalifikuje się do projektu, a jeśli tak, to jakie ma potrzeby na rynku pracy.
Pierwszą grupą są osoby bezrobotne lub bierne zawodowo. Szczególnie pożądanymi kandydatami, są osoby które mają 50 lat albo więcej i takie, dla których okres bezrobocia jest bardzo długi. Wyszczególnione są również kobiety, a także osoby niepełnosprawne. W grupie tej znajdą się również ci, którzy posiadają bardzo niskie kwalifikacje zawodowe.
Drugą grupę stanowią członkowie rodzin rolników oraz sami rolnicy. Członek rodziny rolnika musi posiadać nieruchomość rolną albo mają prawo do emerytury lub renty rolniczej. Ponadto ci członkowie muszą wyrażać chęć porzucenia rolnictwa jako ich głównego źródła zarobkowania.
W trzeciej grupie mamy osoby wprawdzie pracujące, jednak znajdujące się w stanie niedostatku. Inaczej mówiąc chodzi o osoby, które są ubogie, mimo, że są aktywne zawodowo. Osoby te muszą być zatrudnione na umowie o pracę na czas określony, przy czym ten czas musi być stosunkowo krótki albo na umowie o dzieło bądź umowie zlecenie.