Adolf Deitzius – sylwetka burmistrza
Całe życie związany z Jarosławiem
Jest wiele osób, które urodziły się w naszym mieście, tudzież są związane słabiej bądź mocniej z Jarosławiem. Jako miasto z całą pewnością możemy pochwalić się tym, że wielu naszych współziomków w taki czy inny sposób zaznaczyło się w bogatej historii miasta. Niektórzy z nich rozpostarli szeroko skrzydła własnej kariery i wyjechali daleko poza granice nie tylko Jarosławia czy Podkarpacia, ale także Polski. Jest to na pewno godne pochwały. Jednakże my chcielibyśmy dzisiaj przedstawić Czytelnikom sylwetkę człowieka, również wybitnego, który całe życie związany był z Jarosławiem. Adolf Deitzius, bo o nim mowa z całą pewnością zasługuje na część i pamięć.
Rodowity jarosławianin
Można o nim powiedzieć, że pochodził z tej ziemi, żył na tej ziemi i umarł, na tej ziemi. Adolf Deitzius wychowywał się w wielodzietnej rodzinie, gdzie poznał wartość więzów krwi, a także doświadczył biedy oraz niedostatków. Przyszedł na świat 7 listopada 1852 roku jako piąte dziecko w rodzinie. Maturę zdał w 1872 roku w gimnazjum w Przemyślu, a następnie studiował medycynę na Uniwersytecie w Wiedniu.
Szybki rozwój kariery
Adolf powrócił do Jarosławia w 1878 roku. Od razu objął posadę lekarza ogólnego. W związku z tym, że leczył skutecznie szybko awansował. Najpierw otrzymał rangę lekarza powiatowego, potem kolejowego. Wreszcie stał się lekarzem miejskim. Uznanie wśród społeczeństwa doprowadziło do tego, że skutecznie ubiegał się o mandat radnego w 1883 roku. Między innymi dzięki jego postulatom udało się powołać do działalności gimnazjum w Jarosławiu, co nastąpiło w 1884 roku. Wydarzenie to było bardzo ważne, gdyż szkoła tego stopnia powstała w Jarosławiu po blisko 100-letniej przerwie.
Burmistrz Jarosławia
Kolejne sukcesy doprowadziły do tego, że Adolf Deitzius został w 1891 roku wybranego na radnego rady powiatu, co wówczas było tożsame z zajęciem stanowiska burmistrza. Za jego rządów Jarosław rozkwitł. Powstała nowa sieć kanalizacyjna, otwierały się nowe szkoły, powstawały nowe sieci dróg, rozwinął się przemysł.
Schyłek życia
Niedługo przed wybuchem I wojny światowej Adolf Deitzius otrzymał możliwość uczestnictwa w obradach Rady Państwa. Dzięki temu mógł zabiegać do władz austriacko-węgierskich o sprawy mieszkańców Jarosławia. Niestety, wybuch I wojny światowej zahamował rozwój miasta. W 1918 roku, kiedy Jarosław znalazł się w granicach II RP rzeczywistość polityczna także zaczęła się zmieniać. Deitzius zaczął odczuwać także znaczne dolegliwości zdrowotne. Jeszcze w tym samym roku zrezygnował z urzędu burmistrza. Zmarł 27 stycznia 1920 roku i został pochowany w Jarosławiu.
Po więcej biografii znanych ludzi zapraszamy na portal Nieznana Historia.