Znaleziono 4000-letni miedziany sztylet w lesie koło Jarosławia – najstarszy tego rodzaju artefakt na Podkarpaciu
W lasach należących do Nadleśnictwa Jarosław dokonano niezwykłego odkrycia – unikalny miedziany sztylet, którego wiek szacuje się na ponad 4 tysiące lat. Przedmiot ten to najstarsze znalezisko metalowe tego typu odkryte na terenie Podkarpacia.
Wyjątkowy artefakt wpadł w ręce Piotra Gorlacha, członka jarosławskiego Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego, w listopadzie poprzedniego roku. Miejscem odkrycia były lasy w pobliżu Korzenicy w powiecie jarosławskim, gdzie Gorlach prowadził swoje poszukiwania za pomocą wykrywacza metali, zgodnie z pozwoleniem wydanym przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu.
Gorlach relacjonował, że natrafienie na przedmiot było przypadkowe. Jak opowiadał, skończywszy już poszukiwania na ów dzień, wracał do samochodu z wciąż działającym detektorem metali. Nagle urządzenie zareagowało. Po przekopaniu leśnej ściółki, odkrył płaski metalowy obiekt pokryty zielonym nalotem. Początkowo nie był pewien, co to może być, jednak szybko zdał sobie sprawę, że to znalezisko jest znacznie starsze niż poszukiwane przez niego militaria z czasów dwóch wojen światowych.
Po zlokalizowaniu tego unikalnego przedmiotu, Gorlach skontaktował się ze specjalistami – konserwatorem zabytków oraz archeologami z Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Dzięki ich wiedzy możliwe było przeprowadzenie wstępnej identyfikacji znaleziska, potwierdzając jego wysoki wiek i wartość historyczną.