Pochodzący z XIX wieku kościół pw. Trójcy Świętej w Kosienicach odzyskał dawny blask po remoncie
Właśnie dobiegły końca prace konserwatorsko-restauracyjne prowadzone na terenie kościoła Trójcy Świętej w Kosienicach, nazywanego również „leśną świątynią”. Zostały one przeprowadzone w celu renowacji kamiennego podmurowania oraz wejścia do podziemi, a także odtworzenia oryginalnych drzwi drewnianych umieszczonych w obszarze chóru kościoła.
Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu podkreśla, że podczas realizacji projektu usunięto powtórnie nałożoną zaprawę cementową z kamienia piaskowca. Po oczyszczeniu i uzupełnieniu miejsc, gdzie kamień uległ erozji, ponownie odsłonięto oryginalne płyty kamienne ze swoimi naturalnymi, różnokolorowymi odcieniami. Na podstawie źródeł archiwalnych, na szczycie krypty przywrócono dawną dekorację w postaci kamiennego krzyża.
Świątynia, którą miejscowi określają mianem kościoła w lesie, to prawdziwe arcydzieło neoromańskiej architektury sakralnej. Wybudowana w drugiej połowie XIX wieku przez renomowanego polskiego architekta Adolfa Khuna, kościół cieszy się nie tylko lokalnym uznaniem, ale jest ceniony na całym terytorium Polski. Umieszczony w malowniczej okolicy, na polanie otoczonej lasem i oddalony od centrum wsi, jest jednym z najbardziej artystycznie doskonałych obiektów tego typu zarówno na skalę naszego regionu, jak i całego kraju.