Listy Michała Winiarskiego znalezione na Węgrzech
Cenne znalezisko na strychu szkoły
Bardzo ciekawego odkrycia dokonano na strychu jednej ze szkół położonych na Węgrzech. Okazało się, że znajdują się tam listy z okresu II wojny światowej, należące do jarosławianina, porucznika Michała Winiarskiego. Korespondencja ta była wymieniana przez Winiarskiego z jego żoną oraz dwiema córkami. Dokumentację odnaleziono w Csaford, miejscowości znajdującej się na południu Węgrzech. Stamtąd listy trafiły najpierw do Budapesztu, a następnie do Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, gdzie obecnie przechodzą konserwację oraz są poddawane procesowi digitalizacji.
Kim był autor listów?
Michał Winiarski urodził się w Jarosławiu i przez większość swojego życia mieszkał w naszym mieście. Służył w wojsku polskim w randze porucznika. W 1933 roku przeszedł w stan spoczynku i odtąd był działaczem społecznym oraz radnym Rady Miasta Jarosławia. Po wybuchu II wojny światowej w 1939 roku uczestniczył w kampanii wrześniowej. Następnie znalazł się w niemieckiej niewoli i był przewożony do różnych obozów. Trzy lata, począwszy od 1941 a skończywszy na 1944 przebywał w obozie jenieckim na Węgrzech. Kiedy Armia Czerwona wkroczyła na Węgry, Niemcy przenieśli się wraz z jeńcami na tereny III Rzeszy. To właśnie wtedy najprawdopodobniej Michał Winiarski i jeszcze inni uwięzieni przekazali swoje dokumenty zaufanemu Węgrowi, który je później ukrył.
Jakie jest historyczne znaczenie znaleziska? To się jeszcze okaże
Niestety blisko 160 listów i pocztówek odnalezionych na Węgrzech obecnie nie znajduje się w zbyt dobrym stanie. Trzeba mieć nadzieję, że ich konserwacja w Polsce okaże się skuteczna. Później trafią one z powrotem do Budapesztu. Dopiero wówczas na podstawie ustaleń archeologów i historyków będzie można mówić o realnym znaczeniu znaleziska.
Powojenny los Michała Winiarskiego nie był szczęśliwy. Wprawdzie wrócił do domu rodzinnego, ale jego stan zdrowia był fatalny. Musiał wobec tego przejść hospitalizację, jednak już w szpitalu w Krakowie okazało się, że leczenie rozpoczęło się zbyt późno. Michał Winiarski zmarł 29 marca 1946 roku mając 59 lat i spoczywa w Krakowie.