XXX Festiwal Muzyki Dawnej Pieśni Naszych Korzeni
Kościoły wypełnione starą muzyką
Już po raz 30-ty w jarosławskich świątyniach rozbrzmią dźwięki dawnej muzyki. Mowa tu o kolejnej edycji Festiwalu Muzyki Dawnej Pieśni Naszych Korzeni. Jest to znakomita okazja dla każdego miłośnika tego rodzaju muzyki. Warto wiedzieć o tym, że to wydarzenie ma charakter międzynarodowy. Do Jarosławia przybywają wykonawcy z całego świata, a ta różnorodność sprawia, że cały festiwal ma charakter bardzo nowoczesny.
Harmonogram wydarzenia
Festiwal będzie trwał przez kilka dni z rzędu i w każdym z tych dni czeka na nas nieco inna atrakcja. Wszystko rozpocznie się już dziś, w sobotę 20 sierpnia, o godz. 20:00 w kościele franciszkanów. Na historycznym fortepianie zagra Marcin Masecki. Wykona on swoje interpretacje utworów Jana Sebastiana Bacha. Już następnego dnia, 21 sierpnia, także o godz. 20:00 w kościele pod wezwaniem św. Mikołaja odbędzie się drugi koncert. Tym razem Marcel Peres zagra dla nas utwory, które zostały napisane przez zakonników w XVIII wieku. Ciekawostką może być fakt, że zakonnicy Ci pochodzili z Wilna.
Po weekendzie festiwal dalej będzie trwał. I tak, będziemy mogli w poniedziałek, 22 sierpnia, także o godz. 20:00 będziemy mogli posłuchać Krzysztofa Książka, który zagra dla nas muzykę Chopina – tak bliską sercu każdego Polaka. Tym razem koncert odbędzie się nie w kościele, ale w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych. Osoby chętne muszą pamiętać o tym, że tego dnia liczba miejsc na widowni jest ograniczona. Dlatego niezbędna jest wcześniejsza rezerwacja.
We wtorek, 23 sierpnia wracamy do kościoła ojców franciszkanów. Pierre Rigopoulos oraz Henri Angel uraczą nas muzyką, graną na lutni oraz śpiewem. Z kolei w środę, 24 sierpnia przeniesiemy się do Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej. Będziemy mogli posłuchać występu orkiestry. W programie między innymi chorał cysterski.
Kolejne koncerty będą miały miejsce w dniach od 24 do 28 sierpnia. Muzyka zabrzmi w: Kolegiacie Bożego Ciała, Cerkwi Greckokatolickiej oraz ponownie w Kolegiacie Matki Boskiej Bolesnej. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej organizatora.
Jeżeli interesuje Cię muzyka klasyczna, to z całą pewnością zaciekawi Cię wpis, w którym omawiane jest życie Fryderyka Chopina.