Europejskie Dni Archeologii w Jarosławiu
Do akcji włączyło się muzeum
Europejskie Dni Archeologii to wydarzenie, które rokrocznie przyciąga bardzo wielu miłośników historii, a także tych, których interesują odkrycia archeologiczne. Europejskie Dni Archeologii zwyczajowo odbywają się w dniach od 17 do 19 czerwca. Tak i było i w tym roku. Co znamienne to fakt, że w tym roku po raz pierwszy do akcji włączyło się muzeum w Jarosławiu. Z tej okazji muzeum postanowiło zorganizować kilka atrakcji, które z całą pewnością przypadły do gustu zarówno młodszym jak i starszym uczestnikom.
Szczegóły wydarzenia
W związku z Europejskimi Dniami Archeologii jarosławskie muzeum wystawiło kilka ze swoich najcenniejszych eksponatów. Jednym z najcenniejszych okazów, znajdujących się w muzealnych zbiorach jest starożytny miecz, który został wykuty najprawdopodobniej pomiędzy XIII a XII wiekiem p.n.e. Kolejnym eksponatem, który przyciągnął uwagę zebranych była złota spirala. Tutaj okres jej powstania jest jeszcze bardziej niejasny. Być może miało to miejsce między 1200 a 800 rokiem p.n.e. O wiele młodszym, ale wciąż bardzo cennym obiektem jest dukat wykonany ze złota. Moneta ta została wybita gdzieś na terenie Holandii w 1598 roku.
W pierwszym dniu Europejskich Dni Archeologii uczestnicy mogli wysłuchać wielce pouczających wykładów. Pierwszy z nich dotyczył ludu Scytów, którzy niegdyś zamieszkiwali ziemie, na których dziś stoi Jarosław, a także znajduje się tu nasz powiat. Natomiast drugi wykład odnosił się bezpośrednio do Starego Rynku. Była tu mowa m.in. o tym jakie tajemnice skrywa w sobie rynek. Kolejnego dnia znów odbyły się wykłady. W ich ramach mogliśmy dowiedzieć się, jak wyglądały nasze tereny blisko 4000 lat przed Chrystusem. Natomiast na kolejnym wykładzie mogliśmy posłuchać o społeczności pierwszych Chrześcijan na ziemi jarosławskiej. Szczególną uwagę przyciągała wystawa pod tytułem „Wrota Scytii”. Mogliśmy ją podziwiać przy wejściu do muzeum od strony ulicy Trybunalskiej.