Koniec konserwacji mebli
Wróciły do domu
Kilka miesięcy temu rozpoczęła się konserwacja zabytkowych mebli, należących do muzeum w Jarosławiu. Wreszcie meble powróciły do domu. Zabytki, pochodzące z XIX wieku są bardzo cenne. Twórca wykonał je w stylu Makarta. W skład tych mebli wchodzą: kanapa, konsola z lustrem, sekretarzyk, stół, dwa fotele, cztery krzesła oraz taboret. Wykonanie tych mebli jest bardzo skrupulatne. Posiadają geometryczne detale, rzeźbione oraz dekorowane ręcznie. Meble zostały inkrustowane masą perłową, a także żyłkami z mosiądzu. Obicie stanowi plusz ze wzorem w kwiaty.
Konserwacja była możliwa dzięki dotacji
Konserwacja zabytkowych mebli w stylu Makarta byłaby niemożliwa gdyby Muzeum nie pozyskało dotacji zewnętrznych. Mowa tu o finansowaniu z Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Konserwacja przebiegła całkiem pomyślnie. Dzięki temu meble wyglądają jak nowe i teraz każdy zainteresowany może podziwiać je w jarosławskim muzeum.
Meble te powstały mniej więcej w roku 1880 w Wiedniu. Od dłuższego czasu stanowią dumę Muzeum w Jarosławiu. Znajdują się one w Saloniku Eklektycznym gdzie królują nad innymi eksponatami. Salonik Eklektyczny jest to natomiast specjalny pokój, który pracownicy muzeum urządzili tak, by wyglądał on na XIX-wieczny salon. Wewnątrz znajduje się odpowiedni wystrój oraz eksponaty, co ma odwiedzającym przybliżyć to jak wyglądał wiedeński styl. Niegdyś wiedeński smak gościł również w mniejszych miastach Austro-Węgier, również tych, które stanowiły polskie ziemie.
Nie inaczej było w Jarosławiu. Dawne elity naszego miasta bardzo inspirowały się stylem, który królował w Austro-Węgrzech. Sprowadzały meble zza granicy, a także promowały styl rzeźbiarski.
Historyczne fakty i ciekawostki znajdziesz też na tej stronie.