86. rocznica Strajku Chłopskiego upamiętniona w Muninie
W małej miejscowości Munina, położonej w powiecie jarosławskim, odbyły się uroczystości związane z 86. rocznicą Strajku Chłopskiego, który miał miejsce w 1937 r. W tych emocjonujących wydarzeniach, w które zaangażowane były setki lokalnej społeczności walczącej o swoje prawa, straciło życie 44 osób. Pamięć o tych wydarzeniach i tragicznie poległych mieszkańcach została uczczona przez przedstawicieli Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy nawiązywali do dzisiejszych wyzwań i problemów politycznych naszego kraju.
Przy kościele w Muninie stanął pomnik, którego zadaniem jest przypominać o tamtych dramatycznych wydarzeniach z 1937 r., kiedy to podczas strajku chłopskiego zginęło łącznie 44 osoby, aresztowano 5 tysięcy osób, a setki skazano na karę więzienia. Uroczystości upamiętniające te wydarzenia obejmowały śpiew Roty oraz złożenie kwiatów przy pomniku.
Mieczysław Kasprzak, poseł PSL, podkreślał wagę pamięci o tych, którzy polegli podczas strajku: „Od wielu lat staramy się uczcić tych wszystkich, którzy tutaj polegli. To był dramat. Dramat chłopów, dramat tych ludzi, którzy tak jak my dzisiaj, świętujemy 17 lat wcześniej obronili Warszawę”.
Starosta Jan Pączek podkreślił zarówno historyczny jak i religijny aspekt tych wydarzeń: „Myślę, że to wszystko nas łączy i jednoczy, aby działać wspólnie dla naszej ojczyzny”.
Uroczystości były także okazją do konferencji polityków PSL. Wśród obecnych znalazł się europoseł Adam Jarubas, który podkreślał trzy najważniejsze filary bezpieczeństwa w Polsce.